Vítáme Vás na našich webových stránkách. Chceme Vás seznámit s historií i současností naší krásné vesnice, se zajímavostmi v obci i okolí a vůbec se vším, co lze o tomto malebném kousku kraje říci. Naše obec leží v Jizerských horách, mezi městy Železný Brod a Tanvald. Z kopců nad ní je krásný rozhled po celém kraji. Jsou vidět Krkonoše, část Jizerských hor, Kozákov i Suché skály... Více...
mobil: 725 071 008
Zápisy jsou ponechány v původním tvaru, jak byly zaznamenány v kronice.
Pravopis odpovídá době jejich vzniku a nebyl nijak upravován.
Stavba silnice
Dříve byla přes Radčice vozová cesta. Dne 11. října r. 1910 byla pronajata stavba silnice okresní z Jílova přes Radčice do Loužnice a počala se stavěti v pondělí dne 24. října r. 1910. Celková délka silnice obnáší 2684 metrů a celkový náklad na stavbu silnice jest dle rozpočtu Kč 27 100,- Stavbu silnice pronajal za Kč 24 500.- p. Václav Krejcar, podnikatel staveb. z Milícovsi u Jičína. Silnici vyměřil dne 8. října r. 1810 pan František Schumandl, stavební rada v Praze. Dne 5. října r. 1911 dostavěna a převzata silnice z Jílova přes Radčice do Loužnice a dne 6. října 1911 byly uspořádány účty této silnice. V této době, kdy se silnice tato stavěla, byl starostou obce Radčice – Jirkova pan Josef Dobiáš z Radčic čp. 3.
Stavba hřbitova
Do konce roku 1911 snad od nepaměti se konaly pohřby a pochovávaly se mrtvoly z Radčic na hřbitov v Železném Brodě. V roce 1911 se zdejší hřbitov dostavěl a dne 7. října r. 1912 ho vysvětil pan farář František Prokeš ze Železného Brodu. První pohřben byl na hřbitově v Radčicích, v pátek, dne 12. ledna r. 1912 o druhé hodině odpoledne, pan František Šilhán, svobodný občan z Radčic, z čísla pop. 28, narozen 1. února r. 1869 a zemřel dne 10. ledna r. 1912 v noci. Církevní obřady vykonal u hrobu p. František Prokeš, farář ze Železného Brodu.
Elektrizace obcí
byla provedena, a to:
V roce 1923: | Kamenice Horská |
V roce 1924: | Radčice, Sněhov, Plavy, Haratice, Bohdalovice |
V roce 1925: | Smrčí, Dlouhé, Jílové, Bzí, Chlístov, Těpeře, Bratříkov, Alšovice, Skuhrov, Huntířov, Mukařov, Líšný, Loužnice |
V roce 1926: | Hrubá Horka, Splzov, Pelechov |
V roce 1927: | Vrát, Prosíčka, Koberovy |
V roce 1928: | Záhoří, Pipice, Jirkov, Střevelná, Loučky, Bobov, Zeleč, Líšný II |
Sokolovna
Roku 1925 postavil v Radčicích nový hostinec a taneční sál pan Václav Václavů z Radčic a první zábava v novém sále byla na Štěpána r. 1925, na níž návštěva veliká. Později hostinec ten čp. 74 koupil (?) Jan Mašek, pekař, a taneční sál čp. 76 koupila zdejší Těl. Jednota "Sokol". Dne 1. dubna 1934, na Velikonoční neděli hrál místní sbor dobr. hasičů divadlo v místní Sokolovně s názvem "U Božích muk". Při čtvrtém jednání vypukl požár ve vedlejším hostinci p. Melníka Artura ze Železného Brodu, který měl najatý p. Jan Mašek, pekař. Požár se rychle rozšířil i na vedlejší sokolovnu. Požár to byl veliký. Hostinec, pekárna i sokolovna úplně shořely. Někteří vzati do vyšetřování. Spáleniště hostince čp. 74 pak koupil od pana Melníka p. Václav Kopal z čp. 38, který hostinec ještě toho roku znovu postavil. Těl. Jednota Sokol dala se s chutí do stavby sokolovny, na níž pracovali členové zdarma tak, že již 2. září byla hotová a toho dne se konala za sokolovnou "Národní pouť" a večer pak první taneční zábava, na níž byla návštěva veliká. Pak 25. listopadu 1934, se konala zde slavnost otevření znovupostavené sokolovny. Odpoledne byla akademie a večer taneční zábava. Návštěva silná.
Hasičský dům
na obecním pozemku byl postaven roku 1937.
Na začátek